Plavání v těhotenství


Plavání pro nastávající maminky:

Ne každý pohyb a sportovní aktivita jsou v těhotenství vhodné.
S rostoucím bříškem, měnícím se těžištěm těla a zvyšující se hmotností je pohybová aktivita maminek v těhotenství čím dál tím náročnější.
Plavání, coby pohybová aktivita, v tomto směru patří mezi doporučovaný a velmi příjemný pohyb v těhotenství.
Plavat můžete s námi jako doplněk k "Předporodní přípravě a cvičení" - nebo samostatně.

Kdy začít plavat a proč?

Těhotenské plavání a cvičení je přímo ideální formou pohybu pro těhotné, u kterých je těhotenství označeno jako fyziologické.

Začít s ním mohou ženy po 12. týdnu těhotenství, nejlépe od 20. týdne těhotenství do porodu po dobu 3 - 4 měsíců vždy 1x týdně.
Plavání a cvičení ve vodě je určeno i pro neplavce - jedná se o příjemný a bezpečný způsob pohybu.
Aktivity ve vodě jsou vhodné pro nácvik dýchání během porodu, k získání fyzické kondice, pro úlevu od bolesti zad, kloubů (voda nadlehčuje - nezatěžují se klouby) a tak dále.
Pobyt ve vodě spontánně navozuje relaxovaný stav, pomáhá uvolňovat napětí a stres, voda tělo maminky přirozeně masíruje, přinese vám pocit lehkosti a volnosti.

Mezinárodní zdravotnická organizace hodnotí plavání jako nejvhodnější sport v těhotenství.

Jak plavání probíhá?

Vše probíhá s ohledem na pokročilost Vašeho těhotenství pod vedením zkušené instruktorky a pohybové terapeutky ve spolupráci s porodní asistentkou.

Lekce trvá 45 min a je rozdělena do dvou částí - 10 min. na začátku lekce je věnováno protažení a práci těla metodou SM systému a potom následuje dalších 35 min. cvičení ve vodě, plavání, protažení, uvolnění a relaxace.
Při plavání rovnoměrně posílíte a protáhnete svaly, zaktivujete a posílíte i hluboký stabilizační systém, uvolníte kostru a procvičíte plíce, tonizujete žilní systém, podpoříte cirkulaci krevního oběhu bez zatížení kardiovaskulárního systému a dodáte tak dostatek kyslíku nejen vašim tkáním, ale i miminku.
Naučíme Vás dobré základy správně provedených plaveckých způsobů, i jiných pro tělo pozitivních cviků.

Při plavání vám nehrozí přehřátí organismu ani ztráta tekutin a minerálů potem.
A je to jedna z mála možností, jak si užít i polohu na břiše.

Cena permanentky na 5 lekcí je 1.500 Kč.

Na plavání přispívají i zdravotní pojišťovny.